Yemek Firmaları Nasıl Para Kazanır?

Gıda üretim izin belgesi olan ve toplu yemek üretimi alanında faaliyet gösteren şirketler yemek firmaları olarak anılmaktadır. Bu kurumlar genelde 3 alanda iş yapmaktadırlar.

1- İhale ile Devlet Kurumlarına Yemek Hizmeti Vererek:

Örnek Yemek İhalesi
Örnek Yemek İhalesi

Bu hizmet türünde Kamu İhale Kurumu tarafından yayınlanan ihalelere başvuran aday firmalar, teklif vererek yemek üretimi ve servisi hizmetleri verebilmektedir. Bu tür kuruluşlar arasında devlet hastaneleri, bakanlık kurumları, çocuk esirgeme ve sosyal hizmetler kurumları, sevgi yuvaları, huzur evleri, yatılı bölge okulları bulunmaktadır. Devlete ait ihaleli yemek işlerinin büyük bölümü yerinde üretim hizmeti olarak alınmaktadır. Ancak Ağız ve Diş Sağlığı merkezleri gibi hizmet alan kişi sayısının düşük olduğu kurumlar için taşımalı yemek hizmeti verilmektedir.

Yerinde üretim hizmeti için ihalede belirtildiği şekilde ihaleyi kazanan şirket tarafından personel istihdamı (aşçı, aşçı yardımcısı, temizlik personeli, servis elemanı, şoför vb.), demirbaş satın alınması (kazan, mutfak malzemeleri, araç vb.) ve hammadde satın aldıktan sonra kurum tarafından verilen menü, öğün ve sayıya göre üretim ve servis yapılmaktadır.

İhaleli yemek hizmetlerinde, kurum denetçileri mutfağı ve üretimi sıkı denetim altında tutmaktadır. Yemek firması açısından ise ödemeler zamanında ve eksiksiz olarak yatırıldığı için finansman problemleri daha az olmaktadır. (Belediyelere bağlı kurumlar için ödemeler çoğu kez sorunlu olarak yapılmaktadır. Bazı belediyeler aylık hak edişleri 3 ay geriden olacak şekilde ödediği için yemekçileri ciddi anlamda sıkıntıya sokmaktadır.

2- Özel Sektördeki Şirketlere Hizmet Vererek:

Özel sektörde bulunan orta ve büyük ölçekli firma, hastane, atölye, fabrika, inşaat şantiyesi gibi kuruluşların yanı sıra küçük ölçekli şirketler günlük yemek ihtiyaçlarını büyük oranda dışarıdan sağlamaktadırlar. Özellikle İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerde yemek firmalarına daha fazla ihtiyaç duyulmaktadır.

Çalışan sayısı 50 kişi ve altında olan kurumlar, genelde taşımalı yemek olarak adlandırılan hizmeti almaktadırlar. Bu hizmette yemekler ana mutfakta pişirildikten sonra sefer taslarıyla öğleden önce müşteri adresine taşınmaktadır. Yemeklerin tüketiminden sonra ise kirli tabak-çanaklar toplanarak tekrardan mutfağa yıkanmak üzere geri gitmektedir. Yemek firması, kendisinin hazırladığı ve müşterisine sunduğu menüye göre (genelde 30 günlük olarak hazırlanır) üretim yaparak müşteri adresine taşır, müşteri adresinde, ihtiyaca göre yemeğin servisi için personel görevlendirir.

Müşteri her gün bir sonraki gün için almak istediği yemek sayısını bildirir ve üretim ona göre yapılır.

İşçi sayısı 100 ve üzerindeki yerler için yemeğin ve servis malzemelerinin her öğün için (sabah-öğle-akşam) taşınması, tekrardan yıkanmak üzere geri götürülmesi oldukça zahmetli ve maliyetlidir. Ayrıca taşıma sırasında yemeklerin sıcaklığı ve tazeliği azalmakta, servisi zorlaşmaktadır. Ek olarak yemeklerin herhangi bir sebeple dökülmesi, bozulması vb. gibi tekrardan üretim yapılmaya ihtiyaç olması durumunda ise çözüm bulunmamaktadır. Bu nedenle taşıma yerine, müşteri sahasında mutfak kurulumu ve yemeğin pişirilmesi daha cazip ve etkili olmaktadır.

Yerinde yemek hizmetinde aşçı, aşçı yardımcısı, servis personeli görevlendirilmekte, mutfak kurulumu yapılmakta ve üretim-tüketim aynı yerde yapılmaktadır.

3- Bireysel Müşterilere Hizmet Vererek: Düğün-Nişan Yemeği, Sünnet-Mevlit Yemekleri

Düğün, nişan, sünnet, mevlit gibi günlerde tek günlük catering ihtiyacı olan bireysel müşteriler genellikle bu ihtiyaçlarını catering firmalarından sağlamaktadırlar. Bu tarz işler tek günlük olduğu halde karlı işler olarak değerlendirilmektedir.