İyi Yemek Firması Nasıl Olur?

Genelde insanlar “Ankara’nın en iyi yemek firması” , “İstanbul’daki en iyi catering şirketi” gibi aramalar yaparak beklentilerini karşılayacak bir iş ortağı aramaktadırlar. Ancak en iyiyi bulmak hiç o kadar da kolay değil. Öncelikle beklentilerinizi ve bütçe aralığını belirlemek gerek. Sonrasında da ise bu hizmeti verebilecek firma seçimi yapmak gerekir.

İyi Bir Yemek Firmasında Olmazsa Olmaz Özellikler:

  • Gıda Üretim İzni Belgesi ve Diğer Sertifikalar
  • Verilen yemek hizmeti ile ilgili yeterli tecrübe
  • Referanslar, Örnek İşler
  • Hizmetin verileceği noktaya uzaklık
  • Yemek firmasında işinin uzmanı aşçı ve servis personelleri
  • Profesyonel Yaklaşım ve Ciddiyet
  • Doğru Fiyat Politikası

Gıda Üretim İzni Belgesi

Öncelikle tüm yemek üreticilerinin Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’ndan verilmiş Gıda Üretim İzni Belgesi’nin bulunması gerekmektedir. Bu belgeyi herhangi bir yemek firması kolaylıkla alabilir. Bu belgeye sahip olmayan firmalarla çalışmak sağlık açısından büyük bir risk oluşturabilir. Çünkü bu belgeye sahip olmayan yemek üreticileri yasal olarak denetim altında olmadığı için yemekler ile ilgili kalite ve hijyen tamamen şüphe durumundadır. Yeteri kadarı eğitim almamış aşçılar tarafından pişirilen yemek çeşitleri zehirlenmelere ve hatta ölümlere yol açabilmektedir. Denetimsiz olarak yapılan üretimlerden kesinlikle uzak durulması gerekmektedir.

Bu yüzden yemek firmanızı seçerken mutlaka bu belgeyi ve mümkünse diğer belge ve sertifikaları inceleyiniz.

Verilen Yemek Hizmeti İle İlgili Yeterli Tecrübe

Her yemek hizmetinde bazı ayrıntılar çok önemlidir. Örneğin taşımalı yemek hizmetinde yemek menüsünün doğru hazırlanması en az yemeklerin lezzeti kadar önemlidir. Doğru yemek menüsünde; günlük yeterli kalori hesabı, yemek çeşitleri arasındaki uyum, mevsimine göre yemek seçimi önemlidir.

Örneğin: Yayla Çorbası ile Sütlaç aynı menüde bulunmaması gerekir – her ikisinde pirinç bulunur. Salçalı Makarna – Kırmızı Mercimek Çorbası – Soslu Köfte aynı menüde bulunmaması gerekir – üçünde de salça var olduğu için lezzet ve göze hitabet anlamında tüketici tarafından hoş karşılanmaz.

Örneğin: Mantının yazın servisi zor olduğu için yaz menülerinde pek bulunmaması gerekir, balıkla – yoğurt veya ayran bir arada bulunmaması gerekir.

Ayrıca yemek menüsünde besleyicilik, yeterli protein ve vitamin alımı çalışanların sağlığı ve verimli çalışabilmeleri adına çok önemlidir. Yemek menüsünü hazırlayan Gıda Mühendisi yada aşçının bu konulardaki deneyimi önemlidir.

Ek olarak yemek menüsünün tüketiciye uygun şekilde hazırlanması çok önemlidir. Örnek vermek gerekirse bir şantiyede çalışan işçiler için verilecek yemekleri planlarken, menünün kalori açısından zengin (ortalama 2000 kalori) ve mümkün olduğu kadar sulu yemeklerden oluşması beklenir. Etli kuru fasülye, pilav, turşu ve yoğurt bu grubun fiks öğünlerinden biridir. Ancak bilgisayar başında çalışan personeller için verilecek yemeklerde sunum, salata bar ve az kalorili yemekler daha çekicidir.

Yemek firmasının doğru yemek menüsü oluşturması tamamen tecrübeyle ilgili bir durumdur. Herhangi bir eğitimle bu bilgiler alınamaz.

O nedenle yemek firmaları arasında seçim yaparken mutlaka size uygun menü örneğini ve tecrübeleri hakkında bilgi alınız.

Referanslar, Örnek İşler

Her işte olduğu gibi, yemek alımında da yemek firmasının referanslarını kendilerinden talep edip, referanslardan en 2-3 ü ile detaylıca görüşüp yemek çeşitleri, genel memnuniyet ve negatif düşüncelerle ilgili bilgi alınız.

Hizmetin Verileceği Noktaya Uzaklık

Yemek firması seçerken mümkün olduğu kadar mutfağı size yakın olan fabrikaları tercih ediniz. Bu durum hem taşıma maliyetini düşürdüğü için alacağınız yemek fiyat teklifine doğrudan yansıyacak, hem yemeklerin daha sıcak ulaştırılmasını sağlayacak hem de yemek firmasıyla etkileşiminizi ve denetleyici gücünüzü arttıracaktır.

Ayrıca servis esnasında bazen ekmek, bazen salata – tatlı, bazen tuz-baharat gibi malzemeler unutulmaktadır. Mesafenin kısa olması servis öncesinde yapılan hata ve yanlışlıkları gidermeye yardımcı olmaktadır.

Yemek Firmasında İşinin Uzmanı Aşçı ve Servis Personelleri

Bu kadar detaydan bahsettikten sonra bu hizmetin ana merkezi olan “yemek” i pişirecek aşçı ve servis edecek personellerin yetkinliği ve deneyiminin öneminden konuşalım. Aşçılar fabrikanın işlemcisi, servis personeli ise monitörü gibidir. İyi bir aşçı hem lezzetli hem de sağlıklı yemeklerin üretilmesinde doğrudan müdahildir. Aşçılar yaptığı işi keyif alarak yapıyorsa, yeterli eğitim ve sertifikalara sahipse, pişireceği yemekler güvenle tüketilebilir.

Yemek hizmetinizi sağlayacak firmayla anlaşırken satış & pazarlama personelinden başka aşçıyla da tanışıp konuşun. Deneyimini öğrenin. Yemeklerinizi kimin yapacağını öğrenin. Aşçıyla tanışmanız aşçıya ekstra sorumluluk ve empati katacaktır.

Aynı şekilde yemeklerin servisini yapacak olan işçilerin tutumu ve ciddiyeti de oldukça önemlidir. Tüm bu emekler, ciddiyetsiz bir servis personeli bir anda gölge düşürebilir.

Profesyonel Yaklaşım ve Ciddiyet

Yemek işi tam bir ekip ve organizasyon işidir. Ekip başının yani şirket müdürünün kişisel yaklaşımı, ciddiyeti ve profesyonelliği tüm ekibe ve dolayısıyla hizmete ve yemeklere yansır. Bu nedenle “yaparız, ederiz abi” den çok “yapmaya çalışacağız veya yapamayız” ifadeleri daha çok tercih edilmesi gerekir.

Firmanın ve ekibin hataları ve yanlışları giderme yaklaşımının olup olmadığını mümkün olduğunca öğrenmeye çalışın.

Doğru Fiyat Politikası

Atalarımız ne güzel demiş: “Ucuz etin yahnisi olmaz” diye… Evet ucuz yemek olmaz. Bir yemeğin ana maliyetini oluşturan unsur çiğ maliyettir (malzeme maliyeti –yaklaşık ¾ oranda). Çiğ maliyetin esas unsuru ise şuanki fiyatlara göre kırmızı ettir (yaklaşık ½ oranda). Dolayısıyla doyurucu ve kırmızı etin yeteri kadar olduğu bir menünün fiyatı bellidir. “5 TL’ye 4 çeşit yemek” cümlesiyle internette dolaşan reklamlardan mümkünse çok uzak durun. Ucuz fiyattan mümkünse yemek firması teklif etse dahi kabul etmeyin. Zira iş başladıktan kısa bir süre sonra yediğiniz yemekteki et gramajları düşmeye başlar ve tüm keyfiniz kaçabilir. Sonrasında yeni yemek şirketi bulana kadar ki süreç çalışanlarınızı ve iş veriminizi oldukça etkileyebilir.

Düşük fiyattan olmadığı gibi yüksek fiyattan da hizmet almayın. Çünkü sonuç olarak üretimin ve malzemelerin maliyeti herkesçe az çok hesap edilebilir. 5 TL de olmasın, 10 TL de olmasın.