detox-suyu

Doğal Detoks Etkisine Sahip Gıdalar

Son zamanların en moda diyet unsuru “Detoks”. Peki detoks nedir sorusuyla başlayalım en iyisi. Nedir bu detoks ve nasıl bir mucize gibi hayatlarımıza girdi?

Detoks vücudumuzda birikmiş zehirlerin yani toksinlerin dışarı atılması olayını hızlandırmaktır. Toksinler vücudumuzda üretildiği gibi dışarıdan da alınmaktadır. Kirli havayı soluyarak, hormonlu ve tarım ilacı kullanılarak üretilmiş besinleri yiyerek, radyasyona maruz kalarak, ev tozu gibi birçok unsur aracılığıyla vücudumuzda yer edinirler.

detoks-su

Vücuttaki toksinlerin artmasına sebep olan gıdalardan başlıcaları;

  • Yağlı besinler ve Kızartmalar,
  • GDO’lu besinler,
  • Katkılı Maddeler ( Ketçap, mayonez vb. hazır gıdalar)
  • Şeker,
  • Son kullanma tarihi geçmiş gıdalar,
  • Aşırı çay ve kahve tüketimi,
  • Asit oranı yüksek su,
  • Gazlı içecekler (Diyet olanlar dahil)
  • Sigara ve alkol,
  • Ağır Metaller (Civa vb. içeren kozmetik ürünler gibi)

İnsan metabolizması müthiş bir sistem olduğu için her durumda olduğu gibi öncelikle kendisi bu toksinlerden kurtulma çalışmaları yürütür. Vücutta biriken toksinler en temel olarak terleme, idrar ve dışkı, solunum ve safra oluşumu ile bunları dışarı atar ve kendisini bu zehirlere karşı korur.

Günümüz koşullarında, yoğun iş stresi, aşırı trafik, kalabalık gibi durumlar dolayısıyla günlük besin ihtiyacımızın büyük bir kısmını dışarıda yiyerek karşılıyoruz. Sabah simit-çay bilgisayar başında, öğlen yemek firmasının getirdiği içinde ne olduğunu bilmediğimiz toplu yemekler, akşam da gene hazır dondurulmuş GDO’lu ve katkılı yiyecekler. Hal böyle olunca vücudumuzda biriken toksinleri atmaya metabolizma tek başına yetişemiyor.

Detoks bu süreci hızlandırmak üzere gerçekleştirilen eylemlerden biridir. Doğru yapılmadığında zararları olduğunu unutmamalı mutlaka uzman desteği almak gerekmektedir. Vücudun ihtiyacına ve kişinin bedensel tablosuna göre bir detoks diyeti uygulanmalıdır. Detoksu sadece meyve ve sebze suyu içerek diyet yapmak olarak algılamamalı bir yaşam biçimi olarak benimsemek gerekmektedir.

Ve işte doğal detoks etkisine sahip besinlerden bazıları:

Limonun detoksa faydası
Limonun detoksa faydası

Limon: Kendisi küçük etkisi büyük limonu mutlaka tüketebildiğiniz kadar tüketin. Çayın içerisine koyarak demiri bağlayan maddenin etkisini azaltmaktan tutun da kabuğunun radyasyonun zararlı etkisini ortadan kaldıran bir bileşen içermesine kadar. Çalışan bireyler için haliyle hiçbir şeye erişilemiyorsa catering firmanızdan her gün yemeklerin yanında mutlaka bir dilim limon bulundurmasını isteyebilirsiniz.

otlar

Dereotu, Nane, Fesleğen, Maydanoz: Yenilenmenin renginin yeşil olduğu düşünülürse bu bitkilerin detoks etkisine sahip olduğuna şaşılmaz herhalde. Maydanozun  idrar söktürücü etkisi sayesinde detoks kadar sağlığınıza da faydalı olacaktır.

sarimsak-sogan

Soğan, Sarımsak, Pancar ve Pırasa: Doğal detoks kadar doğal antibiyotik değeri de bulunan bu besinler kolesterolü düşürür, kanseri engeller ve karaciğerin yenilenmesini sağlar. Pişirildiğini etkisini kaybetmesi dolayısıyla çiğ tüketilmesi tavsiye edilir.

bruksel-lahana
Lahanagiller: Glukosinolat ve isothiosiyanat maddelerince zengin besinler olan beyaz lahana, brüksel lahanası ve karnabahar, brokoli detoks için afiyetle tüketilebilir aynı zamanda kansere karşı koruma kalkanı da oluşturur. Catering şirketlerine et yemeği muhakkak olmalı demek yerine belki de sebzenin faydalısı muhakkak olmalı demekte fayda var.

kuruyemis
Kuru meyve ve yemişler, taze meyveler, ceviz ve badem: Detoksa yardımcı bu gıdalar barındırdıkları asit ve bileşenler sayesinde mucize gıdalardır. Bunaların yanında selenyum tiroide iyi gelmekte ve kuru erik ve kayısı, kurutulmuş patlıcan ve domates toksin attırmada çok başarılıdırlar.

baharat
Pul biber, zerdeçal, sumak ve kimyon: Dilediğiniz yerde kullanabileceğiniz bu baharatlar mideniz sağlamsa tabi toksin atmada müthiş yararlıdırlar.

Afiyet, bal ve şifa olsun.

Sevgiler